Navigace Obsah Aktivity v Rakousku

Zvláštnosti, kuriozity a rekordy tyrolského Pitztalu

Víte, že v údolí Pitztal mají nejstarší spolek betlémářů na světě? Nebo že nejvyšší rakouská lanovka vede na Pitztalský ledovec? V tyrolském Pitztalu je ke spatření mnoho kuriozit a zajímavostí.

Wildspitze -  Pitztal, Tyrolsko © Tourismusverband Pitztal

Víte, že ...

... v údolí Pitztal mají nejstarší spolek betlémářů na světě?
 V roce 1860 založilo 38 milovníků betlémů v pitztalské osadě Wenns Spolek vánočních betlémů, který je vůbec nejstarším spolkem betlémářů na světě. Od založení spolku bylo v přední části údolí  Pitztal vyrobeno ručně celkem 350 wennských betlémů různých stylových zaměření.
www.krippenverein-wenns.com

... Pitztalský ledovec, který leží v nadmořské výšce 3.440 metrů, je nejvýše položeným ledovcem v Tyrolsku?

... v celém údolí Pitztal je přes 60 vodopádů?

... v údolí Pitztal žije největší populace kozorohů v Alpách?
V údolí Pitztal žije více než 1.000 kusů kozorohů, což je čtvrtina veškeré populace kozorohů v Rakousku.

... v údolí Pitztal mají „šikmou věž“?
V roce 1233 byla osada Wenns poprvé písemně zmíněna jako samostatná farnost. Z této doby pochází také kostelní věž, neboli dnešní „šikmá věž“ z Pitztalu. Gotická věž farního kostela ve Wennsu s okny ukončenými hrotitými oblouky  a se strmou helmicí se v dnešní době odklání o jeden metr.

... nejvyšší tyrolská hora Wildspitze, vysoká 3.777 metrů, tvoří svým západním a severním úbočím závěr údolí Pitztal?

... v údolí Piztal stojí nejstarší statek v Tyrolsku zvaný Stamserhaus?
Podle nejnovějších poznatků vědců z innsbrucké univerzity představuje Stamserhaus ve Wennsu v údolí Pitztal nejstarší tyrolský statek. Dnes slouží  700 let starý a nově zrestaurovaný statek Stamserhaus jako muzeum. Místní spolek betlémářů z Wennsu v něm dnes společně s místním muzejním spolkem pořádá pravidelně výstavu vánočních betlémů.

... nejvyšší rakouská lanovka vede na Pitztalský ledovec?
Lanovka zvaná Pitz-Panoramabahn vyváží turisty na nejvyšší bod v Rakousku, zpřístupněný pomocí lanovky, který se nachází ve výšce 3.440 metrů nad mořem.

... nejvýše položená cukrárna v Evropě se nachází na Pitztalském ledovci?
Mistr cukrář Norbert Santeler má dost neobvyklé pracoviště: vede nejvýše položenou cukrárnu v Evropě v oblasti Pitztalského ledovce ve výšce 2.480 metrů nad mořem a servíruje v této výšce svým hostům vlastnoručně upečené cukrovinky.

... se v údolí Pitztal nacházejí zemní pyramidy?
Zemní pyramidy v údolí Waldertal mezi obcemi Roppen a Arzl v údolí Pitztal jsou skutečnými přírodními divy. Bizarní věže s kamenem na vrcholu se v severním Tyrolsku nacházejí ještě u Serfausu a u mostu Europabrücke.

... se v údolí Pitztal nachází nejvyšší visutý most pro pěší v Evropě Benni Raich Brücke, na kterém je také zařízení na bungee jumping?
Impozantní visutý most na začátku údolí Pitztal se nachází ve výšce 94 metrů nad divoce romantickou soutěskou Pitzenklamm, je široký 1,5 metru a má rozpětí 135 metrů. Kdo má zájem, může se při bungee jumpingu vrhat z mostu střemhlav do hlubin zajištěn lanem.

... dům "Platzhaus" ve Wennsu zdobený freskami je působivým svědkem někdejšího zvláštního soudcovského postavení  Wenns?
Třípatrový dům „Platzhaus“ s bohatými renesančními malbami získal svou architektonickou podobu v roce 1550 a sloužil jako soudní budova. Dvě strany domu jsou pomalovány překrásnými freskami. Jsou na nich vyobrazeny scény ze Starého zákona a také erbovní štíty hraběcích rodů Habsburků a Hirschbergů.


Kontakt:
Tourismusverband Pitztal
Fr. Margret Winkler, PR & Eventmarketing
Tel: +43-5414-86999-15
E-Mail: presseinfo@pitztal.com
Internet: www.pitztal.com
V češtině: www.pitztal.com/en/international/tschechisch