Navigace Obsah Aktivity v Rakousku

Linec 2013: Hudební mozaika

Linec opět zaujme. Toto jedinečné město na Dunaji Vás vždy překvapí a upoutá Vaši pozornost krásou přírody stejně jako výjimečnou technickou a architektonickou historií.

Noční pohled na Ars Electronica Center v Linci © Linz Tourismus / Johann Steininger
Linec nyní naslouchá: hlavním tématem Lince v roce 2013 je hudba. Muzikály, koncerty, opery, festivaly a živá scéna splývají v barevnou hudební mozaiku. Nejnovějším motivem tohoto žánru je Hudební divadlo Linec, které jako nejmodernější operní dům Evrop  oslaví své otevření v dubnu 2013.

Architektonická perla města Hudební divadlo v Lidové zahradě
Hudební divadlo v Lidové zahradě je jevištěm Hornorakouského zemského divadla, které nabízí neobyčejnou platformu pro rozmanitou tvorbu a je zároveň nejmodernějším operním domem Evropy. Jeho architektonické pojetí je orientováno na budoucnost: tým architektů Terryho Pawsona zde dokázal propojit nádražní čtvrť s centrem města. Divadlo samo má pět pater a dva suterény, přičemž jevištní věž obnáší další tři úrovně. Ztvárnění fasády divadla má formu obrovské opony, která může dle potřeby celou budovu buďto zahalit anebo plně propustit venkovní světlo. Také v interiéru použil Pawson tvůrčí metaforu opony. Hudební divadlo tak vlastní jako první divadlo v celém Rakousku multifunkční, přepravné, otáčivé jeviště, které je se svými 32 metry centrem jevištního prostoru.

Od Wagnera po Brucknera - Impulzy
11. dubna 2013 proběhne velkolepé slavnostní otevření Hudebního divadla Linec v Lidové zahradě, které doprovodí katalánská skupina La Furadels Baus. Námět podle Richarda Wagnera "Ein Parzival“ ztvární tato nekompromisní umělecká skupina. Na rok 2013 má správce hudebního divadla, Rainer Mennicken, naplánovanou ke 200. výročí narození tohoto skladatele z Bayreuthu celkovou inscenaci „Kruhu Nibelungů“.
www.landestheater-linz.at


Návštěvníci již napjatě očekávají tradiční Brucknerovy slavnosti, které se letos budou odehrávat na téma „Impulzy“. Bývalý ředitel Semperovy opery Hans – Joachim Frey se letos jako nový správce divadla poprvé ujme tvorby programů. Jeho ambicí je ctít dílo velkého, v Linci narozeného skladatele a varhaního virtuose, který svými novodobými konstrukčními technikami zcela obrátil hudební sled.
www.brucknerfest.at

Festivaly mnoha barev a formátů
Rok 2013 není pouze rokem Brucknerovy hudby. K poslechu zve mnoho festivalů všech formatů a barev. Představení vynikajících mezinárodních pouličních umělců je možno zhlédnout během letního festivalu Pflasterspektakel. Během slavností jménem Krone se celé město promění v koncertní arénu. Rozjímavou atmosféru nabízí koncertní série Klasika v Dómu, v rámci které si mohou návštěvníci vyposlechnout ve večerních hodinách mezinárodní hudební velikány koncertující před Dómem anebo kostelní hudbu MusicaSacra.

Další akce na rok 2013 naleznete na
www.linztourismus.at/programm
www.linztermine.at
www.linz-tourismus.info/magazinarchiv/magazin-2013 (v němčině) a v angličtině

… nejen ve sledu hlavního hudebního žánru
Netradiční hudbu mimo hlavní hudební žánr Vám o Dušičkách nabídnou Linecké slavnosti, které se konající na jevištích mezi Brucknerovým domem a Muzeem umění Lentos, jež bude letos jedním z hudebních jevišť: výstava Glam! The Art of Excess je zaměřena na epochu popkultury, z níž vzešly ikony jako David Bowie, Marc Bolan a mladí Queen spolu s Freddiem Mercury.
Naproti Muzeu Lentos se na druhém břehu Dunaje nachází budova Ars Electronica Center, v jejímž nově zařízeném a veřejnosti dostupném prostoru SoundLab (laboratoř zvuků) se nachází hudba na denním programu. Ohromujícím zážitkem je osvětlená fasáda, která každý večer mění barvy: pokud si v dokách u Dunaje připojíte Váš mp3 přehrávač, bude osvětlení fasády „tančit“ a blikat v taktu do daleka znějicí hudby.
Letošní téma, kterým je hudba, naleznete i v Zámeckém muzeu, ve kterém se nachází sbírka hudebních nástrojů. Vyposlechnout si můžete také hudební program v Zemské galerii.
Soudobá mezinárodní hudba sahající od elektronického podání, indických zvuků až po ten nejlepší pop je ke slyšení v městkém přístavu. A to v renomovaném zařízení Posthof, které je stálou adresou mnoha různých kapel, skladatelů a DJů.
K malým, ale líbivým festivalům patří akce Festival 4020.více než hudba (v roce 2013 pod názvem “zrcadlo Persie“) a Stop.Spot!., jež jsou hudební a uměleckou delikatesou. Nabídnuta je kombinace postrockové, elektronické a experimentální hudby, doplněná různými přednáškami na dané téma.

Zvučný víkend v Linci od Euro 96,- za osobu!
V ceně jsou zahrnuty dvě noci v dvoulůžkovém pokoji se snídaní ve formě švédských stolů, linecká karta (3denní karta, včetně použití městské hromadné dopravy, vstupu do všech lineckých muzeí, kulturní poukázky na koncerty a divadla v hodnotě € 10,-) a mnoho více.
Linecká karta
Víkend v Linci 

Informace & rezervace
Turistické informační centrum
Tel. +43/732/7070-2009
E-Mail: tourist.info@linz.at
www.linz.at/cesky

Interaktivní Linec
Hlavní město kultury na webových stránkách - buďte interaktivní, diskutujte a sdílejte své dojmy s ostatními:
www.linztourismus.at  - Tipy a informace o Linci
www.facebook.com/linz.austria  - Platforma pro zprávy z města a o městě na Dunaji
www.xing.com/net/linz  - Sít´pro všechny milovníky města Lince
www.flickr.com/linz_inside  - Fotogalerie a tiskové obrázky o Linci
www.youtube.com/linzbewohnerin  - Videa o Linci ke zhlédnutí a přeposílání
www.wikitude.com  - Svět na téma „Linec.proměňuje”, pro Vaši poznávací cestu prostřednictvím komunikátoru.

LINEC.PROMĚŇUJE, Magazín
Časopis o Linci vychází 4krát ročně. Objednat si jej můžete bezplatně. Novinkou je dostupnost pro IPad a Android- tablet- počítače s prezentací stále aktuálních termínů a témat.
Objednávky, odkazy k online-verzím: www.linztourismus.at/magazinabo


Další informace:
Tourismusverband Linz
Tel: +43/732/7070/2009
E-Mail: tourist.info@linz.at
Internet: www.linz.at/cesky
www.linztourismus.at
www.linz2013.at


Kontakt pro tisk:

Mag. Gisela Müller
Tel. +43/732/7070/2937
E-Mail: gisela.mueller@mag.linz.at


Fotomateriál pod www.flickr.com/linz_insideNíže si můžete stáhnout tiskovou zprávu v plném rozsahu ve formátu .doc a obrázky v tiskové kvalitě.