Navigace Obsah Aktivity v Rakousku

Od podzimu do adventu v Horním Rakousku

Zvyky a tradice jsou v Rakousku velmi důležité a tak je advent v Horním Rakousku stále ještě něčím neobyčejným. V romantickém městečku Steyr například dokonce bydlí Ježíšek – odlitý do vosku – v poutním kostele Jezulátka pod nebem.

kostel Christkindl, Steyr © TV Steyr

Hornorakouský advent
Na zvláštním ježíškovském poštovním úřadě ve Steyru si můžete od konce listopadu nechat orazítkovat dopisy a pohlednice zvláštním razítkem.
Velmi romantická je také zasněná vesnička Steinbach an der Steyr: Obyvatelé sedmi domů na návsi zdobí každý rok o Adventu 24 oken vánočními motivy. Každý den se pak otevře jedno okno tohoto „Steinbachského adventního kalendáře“, až se na Štědrý večer rozzáří celá náves.
Také hlavní město Linec se prezentuje ve slavnostním hávu: Vnitřní město voní po kaštanech, punči a perníku a vánoční trhy zvou k příjemným procházkám a nákupům. Pro milovníky sladkostí je tady speciální "Kekserlmarkt". Obzvlášť pěkné jsou adventní trhy také na historických hradech a zámcích. Tady můžete obdivovat tradiční umělecká řemesla a za zvuku koled se již těšit na Štědrý večer.

Advent v jižních Čechách
O první adventní neděli se na centrálních náměstích v celém Česku rozsvítí vánoční výzdoba a začínají trhy uměleckých řemesel. V Čechách nechodí Mikuláš 5. prosince jen v doprovodu čerta, ale také s andělem. Hodným dětem rozdává Mikuláš malé dárky a hlavně sladkosti, ty nehodné dostanou naopak brambory nebo uhlí. S počátkem zimy představí také Český Krumlov svou klidnou a přehlednou podobu. Vrcholem předvánočního období jsou pak živé jesličky, písňové a taneční ztvárnění biblických dějin s hudebním doprovodem. O adventních víkendech šíří staročeský vánoční trh s punčem a placičkami vánoční náladu. Tady se nabízí výrobky českých uměleckých řemesel, jako například řezbářství, vánoční ozdoby na stromeček ze dřeva, vosku či keramiky a také originální šperky.

Níže můžete stáhnout tiskovou zprávu v plném rozsahu ve formátu .doc a obrázky v tiskové kvalitě.

Kontakt