Navigace Obsah Aktivity v Rakousku

Salcburk na jaře: Tanec panenek a pravá Mozartova tvář

V nadcházejícím jaře má Salcburk, město ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, v záloze několik překvapení.

Pohled na město Salcburk © Salzburg Tourismus GmbH
Zdejší loutkové divadlo, které je v Salcburku opravdovým pojmem, oslaví sto let své existence a zařadí na program hned dvě nová představení, uvádění muzikálu The Sound of Music bude po grandiózním úspěchu u diváků ještě prodlouženo a Mozartův rodný dům představuje expozici o Mozartově pravé tváři.

Festivalový měsíc květen:
dechová hudba, svatodušní festival a maraton
Zorganizováním Salcburského festivalu dechové hudby pořadatelé prokázali, že Mozartovo město je ideální platformou pro předvádění různorodých stránek dechové hudby. Již počtvrté se na různých místech historického jádra Salcburku konají oblíbené koncerty. V roce 2013 přislíbilo svou účast již více než 20 dechových souborů. Pod hudebním vedením Reinholda Wiesera se budou jednotlivé orchestry představovat při volně přístupným koncertech širokému publiku.
Termín: 9.5. – 12.5. 2013
www.blasmusikfestival.eu

Ústředním tématem a leitmotivem Salcburského svatodušního festivalu je mnohovrstevnatost pojmu oběti – obětování, být obětí, oddanost. V centru všeho dění se nachází opera Norma, která bude poprvé scénicky uvedena s historickými nástroji a v nové kritické edici od Riccarda Minasiho a Maurizia Biondiho. Tragickou postavu druidské kněžky Normy od Vincenza Belliniho ztělesňuje špičková světová sopranistka Cecilia Bartoliová, která bude letos už podruhé celý svatodušní festival řídit. Poprvé bude na tomto festivalu scénicky uvedeno ještě jedno dílo. Sbor a orchestr petrohradského Mariinského divadla předvede balet Igora Stravinského Svěcení jara (Le Sacre du printemps) pod hudebním vedením mnohokrát vyznamenaného dirigenta Valerije Gergijeva.
Termín: 17.5. – 20.5. 2013
Premiéra opery Norma: 17.5. 2013, 19:00 hodin, malý festivalový dům Haus für Mozart
www.salzburgfestival.at


Každý rok v květnu padne v Salcburku startovní výstřel k Salcburskému maratonu, který se stal už pevnou součástí jarního programu mnoha profesionálních i amatérských běžců a koná se v roce 2013 už po desáté. Běžci absolvují ve dvou kolech klasickou maratonskou vzdálenost 42 kilometrů a proběhnou kolem nejznámějších salcburských pamětihodností. Start se koná na rohu ulice Griesgasse na náměstí Ferdinand-Hanusch-Platz a cíl je u festivalového domu v ulici Hofstallgasse. Běžci proběhnou mj. historické centrum města, třídu Hellbrunner Allee lemovanou kaštany, městské čtvrti Morzg a Leopoldskron, přes náměstí Mirabellplatz, Makartplatz a přes most Staatsbrücke. Kromě hlavního maratonu se poběží také poloviční maraton, štafetový maraton, týmový běh, běh zvaný Community Challenge s běžci z různých podniků, obcí a organizací, běh na 10 km a rekreační běh na 5 km a také juniorský maraton v předvečer hlavního maratonu.
Salcburský maraton, start: 5.5. 2013, 9:00 hodin
Juniorský maraton: 4.5. 2013, 17:15 hodin
www.salzburg-marathon.at


Další informace:
Tourismus Salzburg GmbH
Auerspergstraße 6
A-5020 Salzburg
Tel.: +43/662/88987-0
Fax: +43/662/88987-32
E-Mail: tourist@salzburg.info
Internet: www.salzburg.info
V češtině: www.salzburg.info/cs


Kontakt pro tisk:
Andrea Minnich
Tel.: +43/662/88987-302
E-Mail: minnich@salzburg.infoNíže si můžete stáhnout tiskovou zprávu v plném rozsahu ve formátu .doc a obrázky v tiskové kvalitě.