Navigace Obsah Aktivity v Rakousku

Salcburk v zimě

Od 21. listopadu 2013 přichází do salcburského Starého Města pravá předvánoční nálada. V tento den totiž otevírají své brány vánoční trhy. Nejznámějším z nich je „ježíškovský trh“ Salzburger Christkindlmarkt na náměstí Dom- und Residenzplatz.

Adventní trh v Hellbrunnu v Salcburku © Salzburg Tourismus

Malý, ale půvabný vánoční trh se koná na náměstí Mirabellplatz před neopakovatelnou kulisou zámku Mirabell, okouzlující je advent v Hellbrunnu před branami města - Hellbrunner Adventzauber – který lze, pokud jde o předvánoční romantiku jen stěží překonat.

Vyplatí se však také odbočka do míst, které město Salcburk obklopují: adventní trh ve Sv. Leonhardu na úpatí pověstmi opředené hory Untersberg je tajným tipem pro znalce a adventní trh „Waldklang“ (Tóny lesa) proměňuje lesní koupaliště v Anifu, kde se v létě setkávají milovníci koupání, v tajuplný svět světelných a zvukových instalací, kulturních programů a výrobků uměleckých řemesel. Tento „lesní a zvukový“ vánoční trh však přináší také programy pro děti a kulinářské lahůdky.

Salcburk se stává obzvlášť okouzlujícím, když se celé město doslova ponoří do tónů vánoční hudby.
Salcburské Adventní zpěvy ve Velkém festivalovém domě (29.11. – 15.12.2013) se letos ponesou zcela v duchu vánočního poselství „Pokoj všem lidem“ a dalece přitom překračují hranice náboženských vyznání. Letošní program „touha“ se totiž snaží ukázat, jak blízcí si mohou být křesťané, židé a muslimové, pokud o to budou společně usilovat. Jako děti Abrahámovy uctívají všichni jednoho boha a mají mezi sebou překvapivě mnoho společného.
Adventní zpěvy Tobiho Reisera ve Velké univerzitní aule (6.12. – 14.12.2013) připomínají svým programem „Ze zvláštního dřeva“ Vánoce našeho dětství.
Během Originálního salcburského adventu zazní v působivém prostředí kostela St. Andrä adventní zpěvy, věnované tématu „Za tiché noci“ (29.11. – 15.12.2013).


Přehled všech vánočních trhů a adventních pořadů:
www.salzburg.info/advent


V průběhu Mozartova týdne se mohou milovníci vážné hudby těšit na orchestrální koncerty, komorní koncerty a koncerty se slavnými sólisty, kteří provedou Mozartovy nejkrásnější skladby. Zlatým hřebem bude uvedení opery „Orfeo ed Euridice“ ve vídeňské verzi. Za dirigentským pultíkem stane Marc Minkowski, umělecký ředitel Mozartova týdne, režii má Ivan Alexandre a za výpravu odpovídá Pierre-André Weitz. Titulní roli ztvární kontratenor Bejun Mehta; po jeho boku vystoupí Camilla Tilling jako Euridice a Maria Savastano jako Amor, sborový part ztvární salcburský Bachův sbor.
Na 27. ledna 2014 je naplánováno slavnostní shromáždění ve Velkém sále Mozartea, věnované 258. výročí Mozartova narození, v jehož rámci bude propůjčena zlatá koncertní medaile Alfredu Brendelovi.

Mozartův týden:
23.1. – 2.2.2014
www.mozarteum.at


VÝHLED – Salcburk na jaře 2014

Projekt století „Muzejní trasa“ kolem Salcburského chrámu
Otevření: 16./17. května 2014
„Muzejní trasa“ ve čtvrti kolem Salcburského chrámu zpřístupní veřejnosti od května 2014 historickou chodbu ze 17. století, která vznikla za vlády knížete arcibiskupa Guidobalda hraběte Thuna. S jednou jedinou vstupenkou tak bude možné během poutavé prohlídky navštívit známé ale i nově zpřístupněné architektonické a umělecké skvosty. Návštěvníky očekávají nové překrásné pohledy na město a jeho hory i překvapivé poznatky pokud jde o pořadí místností reprezentativní barokní stavby.
www.salzburg.gv.at


Níže můžete stáhnout tiskovou zprávu v plném rozsahu ve formátu .doc a obrázky v tiskové kvalitě.
 

Kontakt