Navigace Obsah Aktivity v Rakousku

Salcburské kulturní léto 2014 bude horké

Kulturní léto ve festivalovém městě Salcburku bude plné žhavých novinek: unikátní muzejní projekt v srdci historického centra města slavnostně otevře své brány veřejnosti a nový operní festival pozve publikum do nitra Mnišské hory.

Pohled na zahrady zámku Mirabell na salcburské Staré Město © Tourismus Salzburg
Pohled na zahrady zámku Mirabell na salcburské Staré Město © Tourismus Salzburg
Ohromující pohled do vnitřního prostoru salcburského Dómu © Tourismus Salzburg GmbH
Ohromující pohled do vnitřního prostoru salcburského Dómu © Tourismus Salzburg GmbH
DomQuartier Salzburg - nová kulturně-historická atrakce v centru Salcburku © Tourismus Salzburg GmbH
DomQuartier Salzburg - nová kulturně-historická atrakce v centru Salcburku © Tourismus Salzburg GmbH
Reprezentační místnosti - Trůnní sál - Rezidence, Salcburk © Tourismus Salzburg GmbH
Reprezentační místnosti - Trůnní sál - Rezidence, Salcburk © Tourismus Salzburg GmbH
Na vrcholu Mnišské hory se v Muzeu moderního umění připravují atraktivní výstavy významných umělců. Salcburský Svatodušní festival zažehne „Rossiniánský“ ohňostroj a během Salcburského hudebního festivalu se opět promění náměstí před salcburským chrámem v nádherné jeviště pro každoročně nově inscenovanou hru „Jedermann“.
 
Ne nadarmo je barokní klenot Salcburk, který je často nazýván „Římem severu“, součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Jeho kouzlo je patrné zejména v létě, kdy je město prodchnuto takřka středomořskou atmosférou. Návštěvník je okouzlen prostornými náměstími s barokními paláci a kašnami, z nichž tryskají proudy vody, skvostnými zámky s nádhernými zahradami, křivolakými uličkami s romantickými průchody a vnitřními dvorky se záplavou květin, kde se choulí jeden obchod vedle druhého a kde malé rozkošné kavárničky lákají k příjemnému posezení. Se svou neobyčejně bohatou kulturní nabídkou, horami, které jako mohutný věnec obepínají město a křišťálově čistými jezery v okolí je zkrátka Salcburk předurčen k tomu, aby fascinoval své návštěvníky.
 
DomQuartier Salzburg: nová kulturně-historická atrakce v centru Salcburku
Svědectví o okázalosti baroka jako nástroje moci podává zcela unikátní muzejní okruh s názvem DomQuartier, který bude slavnostně otevřen 17. května 2014. 2000 exponátů na ploše 15 000 čtverečních metrů otevře dosud neznámé úhly pohledu na bývalé centrum moci knížecích arcibiskupů. Historie salcburských církevních panovníků se zde jedinečným způsobem prolíná s historií umění a architektury. Návštěvníci budou mít možnost proniknout do světa přepychu, v němž žili a panovali bývalí salcburští vládci.
V evropském měřítku naprosto unikátní okruh začíná v salcburské Rezidenci, kde si návštěvníci prohlédnou její reprezentační sály a uměleckou galerii s expozicí významných děl evropského malířství. Poté se pokračuje dále do salcburského chrámu, kde je možné si prohlédnout poklady Chrámového muzea a oratoře s mimořádnými výstavami. Okruh pak vede přes Komoru umění a zázraků do „Dlouhé galerie“, 70 m dlouhé chodby s nádhernými štukovými stropy, která kdysi sloužila a dnes opět slouží jako obrazárna. Návštěvníci si pak prohlédnou nové muzeum v arciopatství Sv. Petra, gotický kůr Františkánského kostela a svou prohlídku zakončí opět v Rezidenci, v nádherném sále nazvaném „Carabinieri-Saal“.
www.salzburg.info/domquartier
www.domquartier.at
 
Salcburský Svatodušní festival jako oslava hudebního skladatele Rossiniho
Tento prestižní jarní hudební festival, který se bude konat od 5. do 9. června 2014, se zcela zaměří na dílo italského skladatele Gioachina Rossiniho. Umělecká ředitelka festivalu Cecilia Bartoliová, světoznámá italská mezzosopranistka, zažehne v pravém slova smyslu oslnivý „Rossiniánský ohňostroj“. K jeho vrcholným okamžikům budou patřit pohádková opera „La Cenerentola“ (Popelka) a Rossiniho nejvýznamnější tragická opera „Otello“. Obě inscenace bude doprovázet francouzský barokní orchestr Ensemble Matheus, jehož hudebníci hrají na dobové nástroje, pod taktovkou zakladatele orchestru a známého houslisty Jeana-Christopha Spinosiho. Kromě toho bude na programu i řada koncertů, k nimž patří zejména večerní koncert árií slavného kontratenoristy Franca Fagioliho, který je věnován vzpomínce na posledního velkého kastráta Giambattistu Vellutiho, pro něhož Rossini složil kantátu a operu „Aureliano in Palmira“. Speciálně pro Svatodušní festival uvede proslulé salcburské Divadlo loutek svou inscenaci Rossiniho opery „Il barbiere di Siviglia“. Hudební doprovod tvoří nahrávka s hlasy známých pěvců, mezi jinými se samotnou Cecilií Bartoliovou v roli krásné Roziny.
www.salzburgerfestspiele.at/pfingsten

U příležitosti otevření muzejního okruhu DomQuartier Salzburg uvede Rezidenční galerie v období od 28. února 2014 do 6. února 2015 mimořádnou výstavu s názvem „Přirozené světy. Barokní Evropa“. Výstava se zaměřuje na čtyři evropské země, v nichž baroko se-hrává důležitou roli: Itálii, Francii, Nizozemsko a Rakousko. Návštěvníci nahlédnou do životů a děl slavných malířů a současně se seznámí s úlohou duchovních hodnostářů a šlechty jako hlavních zadavatelů uměleckých zakázek. Mistrovská díla umělců tak zvučných jmen, jakými jsou Rembrandt, Johann Michael Rottmayr nebo Peter Paul Rubens, budou doplněna videovými instalacemi v rámci projektu „Frankendael 2001“, jehož autory je dvojice holandských umělců Erwin Driessens & Maria Verstappen.
www.residenzgalerie.at
 
Opera v hoře
Salcburský festival „Opera v hoře“ se zrodil v roce 2008. Na jeho vzniku se podíleli mladí a nadějní zahraniční umělci, patronát nad festivalem pak převzala sopranistka Grace Bumbry, světově proslulá americká operní pěvkyně žijící v Salcburku. Motto festivalu zní „Opera pro všechny“ a jeho jedinečnost tkví v tom, že se pořádá ve zcela výjimečném prostředí 400 let starých jeskyní (Kavernen 1595) vyhloubených v nitru Mnišské hory. Pro letošní ročník připravili organizátoři festivalu program na skutečně vrcholné umělecké úrovni. 7. června 2014 se bude konat premiéra Mozartovy pohádkové opery „Kouzelná flétna“, která bude uvedena celkem třináctkrát. 19. července 2014 bude na programu velké slavnostní představení ve znamení italské opery k poctě největšího ze světových tenoristů Luciana Pavarottiho. 26. července a 2. srpna 2014 pak bude v Mnišské hoře uvedena Verdiho opera „Aida“.
www.operimbergfestival.com
 
Umění na hoře: Muzeum moderního umění na Mnišské hoře
Na vrcholu Mnišské hory - Mönchsbergu, přímo na okraji strmé skály, se vysoko nad střechami historického centra Salcburku vypíná bílá kvadratická budova Muzea moderního umění, od jejíhož slavnostního otevření uplyne v roce 2014 již 10 let. Nová ředitelka muzea dr. Sabine Breitwieserová věnuje mimořádnou pozornost ženám-umělkyním a umožňuje jim představit svá díla na mnoha výstavách. Od 29. března do 6. července 2014 budou moci milovníci umění zhlédnout rozsáhlou retrospektivu děl významné umělkyně Any Mendietové (1948-1985) s názvem „Ana Mendieta. Traces“. Tato nekonvenční kubánská výtvarná umělkyně vytvořila během svého velmi krátkého života celou řadu velkých děl. Ve své tvorbě používá jako objekt své vlastní tělo (body art) ve spojení s přírodními materiály, jako jsou oheň, země a voda. Přehled díla Any Mendietové doprovází zvláštní výstava s názvem „V dialogu: Vídeňský akcionismus“, která se koná takřka paralelně od 15. března do 6. července 2014.
www.museumdermoderne.at
 
Salcburský festival ve znamení světového míru a díla Richarda Strausse
Od 18. července do 31. srpna se město Salcburk opět promění v „jeviště světa“. 100 let od vypuknutí první světové války připomíná Salcburský festival jednu z hlavních myšlenek jeho zakladatelů režiséra Maxe Reinhardta, básníka a spisovatele Huga von Hofmannsthala a skladatele Richarda Strausse: nově se rodící festival v Salcburku má přispět nejen k rozvoji hudební kultury, ale prostřednictvím hudby i k míru mezi národy. U příležitosti 150. výročí Straussova narození, které si rovněž v tomto roce připomínáme, bude v rámci festivalu uvedena jeho velká opera „Růžový kavalír“, pod taktovkou dirigenta Zubina Mehty a s rakouským basistou Günterem Groissböckem v roli mladého barona Ochse z Lerchenau.
 
Vrcholný umělecký zážitek slibuje obsazení opery Giuseppe Verdiho „Il trovatore“ (Truba-dúr) s Annou Netrebkovou v roli Leonory, Marií-Nicole Lemieuxovou v roli Azuceny, Francescem Melim jako Manrico a Plácidem Domingem jako hrabě Luna. S velkým napětím se očekává uvedení opery „Charlotte Salomon“, kterou složil francouzský hudební skladatel Marc-André Dalbavie a zinscenoval divadelní režisér Luc Bondy. Jde o operu na zakázku, speciálně zkomponovanou pro Salcburský festival, jejíž děj je zcela v souladu s letošní protiválečnou tematikou. Opera líčí osud židovské umělkyně Charlotty Salomonové, která byla ve věku 26 let zavražděna v plynové komoře koncentračního tábora v Osvětimi.
 
Nedílnou součástí Salcburského festivalu je také činohra. Každé léto se proměňuje náměstí před Salcburským chrámem v hlediště a průčelí chrámu v jeviště s nádhernými kulisami. V tomto důstojném prostředí se pak uvádí tradiční hra Salcburského festivalu a národní hra všech Rakušanů „Jedermann“. Hru o pýše, umírání a smrti bohatého hříšníka napsal Hugo von Hofmannsthal a její obsazení renomovanými herci bude letos stejné jako v loňském roce. Dalším důležitým bodem činoherního programu bude hra „Poslední dny lidstva“ spisovatele a dramatika Karla Krause. Anglická režisérka Katie Mitchellová připravila pro letošní festival hru „The Forbidden Zone“, na motivy stejnojmenné biografické novely americké spisovatelky Mary Bordenové, která na počátku první světové války pracovala jako zdravotní sestra pro francouzský Červený kříž a později vedla polní lazaret na západní frontě.
www.salzburgerfestspiele.at
 


Další informace:    
Turistická centrála Tourismus Salzburg
Tel.: +43/662/88987-0
E-mail: presse@salzburg.info
www.salzburg.infoNíže si můžete stáhnout tiskovou zprávu v plném rozsahu ve formátu .doc a obrázky v tiskové kvalitě.