Navigace Obsah Aktivity v Rakousku

Štýrsko: 230 let vinařských šenků

Vinařský šenk je patrně nejoblíbenější variantou zastávky, požitku a pokochání se krajinou na 8 vinných stezkách Štýrska. Již dlouhá léta se ve vinařských šencích těší neutuchající oblibě hostů klasická svačina na prkénku.

Kulinářský zážitek na vinici ve Štýrsku © Steiermark Tourismus / Ikarus.cc
Kulinářský zážitek na vinici ve Štýrsku © Steiermark Tourismus / Ikarus.cc
Svačinka na prkénku - Štýrsko © Steiermark Tourismus / Harry Schiffer
Svačinka na prkénku - Štýrsko © Steiermark Tourismus / Harry Schiffer

230 let vinařských šenků

Vinařský šenk je patrně nejoblíbenější variantou zastávky, požitku a pokochání se krajinou na 8 vinných stezkách Štýrska. Právo vinařů rozlévat vlastní víno ve vlastním domě bez zvláštního povolení se zakládá na nařízení císaře Josefa II. z roku 1784. Šenky nejprve sloužili k představení aktuální sklizně ostatním vinařům a obyvatelům obce.
O 230 let později je nabídka vinařských šenků s vegetariánskou a poprvé také veganskou svačinkou tak současná, jako nikdy předtím.
Nadčasová je naproti tomu tradiční svačina na prkénku, příjemná atmosféra a nádherné výhledy na okolní vinice z více než 800 vinařských šenků po celé zemi.Svačina na prkénku: evergreen kuchyně vinařského šenku

Na rozdíl od hostinců a restaurantů se ve vinařském šenku smí podávat pouze studená jídla a vína z vlastní produkce. Zvláštní zákon o vinařských šencích upravuje, co se smí a nesmí nakupovat odjinud. Tak například nalévání kávy či piva dovoleno není. Již dlouhá léta se ve vinařských šencích těší neutuchající oblibě hostů klasická svačina na prkénku. Její název určuje obsah i formu: Na dřevěném prkénku servírované nejrůznější varianty vařených a uzených šunek, žebírek nebo vepřové pečeně, klobásy a jitrnice, sýr, nejrůznější pomazánky, uzená a mletá slanina, čerstvá zelenina a samozřejmě nepostradatelný, strouhaný křen.Novinky 2014: Vegansky a vegetariánsky ve vinařském šenku

Čas se ale nezastavil samozřejmě ani ve vinařských šencích podél Jihoštýrské vinné stezky. Sledují tady také moderní výživové trendy a v sezóně 2014 nabídnou poprvé ve větší míře veganské či vegetariánské svačiny.
www.suedsteirischeweinstrasse.at   
 Další informace:
Steiermark Tourismus
Tel.: +43/316/4003-0
E-mail: info@steiermark.com
www.steiermark.com/cs


Níže můžete stáhnout tiskovou zprávu v plném rozsahu ve formátu .doc a obrázky v tiskové kvalitě.