Navigace Obsah Aktivity v Rakousku

Údolí Stubaital: Nejen radovánky na sjezdovce

Údolí Stubaital nabízí kromě 150 kilometrů prvotřídních sjezdovek také další atraktivní možnosti sportovního vyžití, jako jsou túry na sněžnicích zimní krajinou, sáňkování na 60 km sáňkařských drah nebo paragliding nad zasněženými horami.

Skialpinismus na Stubaiském ledovci © Tourismusverband Stubai

Tajným tipem s výhledem na 109 třítisícovek je vyhlídková plošina TOP OF TYROL na Stubaiském ledovci v nadmořské výšce 3.210 m.

V největší tyrolské sáňkařské aréně se dostaneme pohodlně nahoru a rychle dolů Pro milovníky sáňkování je v údolí Stubaital k dispozici 60 kilometrů sáňkařských drah s jedenácti trasami všech stupňů obtížnosti, z nichž čtyři jsou večer osvětlené. I vášniví lyžaři podlehnou někdy tomuto pokušení. Je pravda, že 60 kilometrů na saních se nedá srovnat se 150 kilometry sjezdovek, ale přesto je v největší tyrolské sáňkařské aréně zábava zaručena. Co může být hezčího, než se řítit na saních do údolí s tváří ošlehanou studeným větrem. K tomu stačí dodat už jen jediné: kulinářské požitky na idylických horských chatách. Hostům tu nabízejí  tyrolské špekové knedlíky, vydatné svačiny, trhanec a jiné regionální speciality.

Nahoru se sáňkaři dostanou pěšky nebo lanovkou. Kdo dá přednost pohodlné variantě, může vyjet kabinkovou lanovkou z Neustiftu na Elfer, z Miedersu lanovkou Serlesbahnen nebo z Fulpmesu do oblasti Schlick 2000. Večer jsou sáňkařské dráhy Serlesbahn, Elferbahn a Schlickbahn romanticky osvětleny. Ve dne se zase nabízejí krásné pěší výstupy idylickými lesy. Sáňkařská dráha Gleins v Schönbergu je v provozu trvale ve dne i večer.

Hezkým cílem sáňkařského výletu je divoce romantické údolí Oberbergtal. Pohodlná trasa krásnou krajinou vede na horské chaty Auffangalm a Brandstattalm. Opravdovým tajným tipem pro milovníky sáňkování je čtyři kilometry dlouhá osvětlená trasa od kláštera Maria Waldrast, kde je možnost občerstvení, dolů s výhledem do údolí Wipptal.


Na sněžnicích po stopách přírody

Se sněžnicemi na nohou se putování zimní krajinou stane opravdu mimořádným zážitkem. Sněžnice rozloží tělesnou váhu na větší plochu a nohy se neboří tak hluboko do sněhu. Turisté na sněžnicích se tak dostanou i do nedotčené zasněžené krajiny, kde by se v obyčejných botách bořili až po pás do sněhu. Stopy ve sněhu přitom vyprávějí příběhy, které se odehrály v lese. Stopy myši náhle zmizely. Chytil ji orel, nebo zaběhla do své nory? Stopy zaječích tlapek na jednom místě a vedle sebe zase prozrazují, že si tu zajíci hráli na honěnou. Poutníci na sněžnicích zažijí přírodu takovou, jak se s ní jinak setkávají jen skialpinisté. Rozdíl je pouze v tom, že pro skialpinisty je cílem vrchol a pro turisty na sněžnicích je cílem sama cesta. Výhodou této zimní aktivity je to, že si na ni může troufnout každý a přitom i úplní začátečníci se na túře se zkušeným průvodcem dostanou na mimořádně hezká místa uprostřed panenské přírody.

 

Běh na lyžích v běžkařské stopě
Běh na lyžích se líbí milovníkům zimních sportů všech věkových skupin. Na 130 kilometrech běžkařských stop všech stupňů obtížnosti, které jsou v údolí Stubaital k dispozici, si běžkaři procvičí skutečně všechny svaly. Běh na lyžích znamená projíždět v meditativním rozpoložení jeden okruh za druhým, udělat něco pro své zdraví a ještě přitom sledovat okolní krásu. Největším běžkařským lákadlem údolí je 45 km dlouhá hřebenová stopa kolem Serlesu v nadmořské výšce od 1.600 do 1.800 metrů. Na Stubaiském ledovci u horní stanice lanovky  Gamsgarten je zase stopa upravená k bruslení na lyžích, vhodná pro sportovní trénink ve vysokohorských podmínkách. Za projetí určitě stojí také stopa údolím v Neustiftu, která je i s variantami 56 kilometrů dlouhá, a tak vhodná i pro náročné běžkaře. Ti, kdo s během na lyžích teprve začínají, si mohou na místě vypůjčit celou běžkařskou výbavu.


Paragliding ve stopách králů vzduchu

Tak vysoko, a možná ještě výš, létají jinak jen orli, skuteční králové vzduchu. Když se člověk teple oblékne, může se ten třpytivý svět zakletý do ledu a sněhu nejlépe prohlédnout z výšky. Mezi paraglidisty je Stubai známý i za hranicemi Rakouska. Předpokladem pro piloty profesionály i začátečníky jsou bohatě zasněžené hory, perfektní termika a dobré letové podmínky. Není nic krásnějšího než okružní let na Stubaiskými alpami při tandemovém letu, ať už jde o dárek nebo o dlouho připravovaný, vrcholný zážitek dovolené. Od horní stanice lanovky Elfer nebo ze skiareálu Schlick 2000 létají téměř denně turisté v tandemu se zkušenými piloty nebo profesionální paraglidisté a využívají zdejších dobrých podmínek k létání. Nejlepší paragladisté se každý rok sjíždějí na soutěž Stubai Cup, kdy je celá obloha posetá pestrobarevnými padákovými kluzáky.


Lezení v ledu
po vertikálních stopách Lezení v ledu je speciální disciplína horolezectví, které se může věnovat jen ten, kdo vůbec netrpí závratěmi a vyniká potřebnou chladnokrevností. V údolí Stubaital  je celkem 12 míst vhodných k lezení v ledu, například 20 metrů vysoká ledová lezecká věž u horní stanice lanovky Gamsgarten na Stubaiském ledovci a zmrzlé přírodní vodopády Grawa Wasserfall nebo Pinnistalfall. Všichni, které lezení v ledu  neodolatelně přitahuje, by měli bezpodmínečně začít úvodním kurzem, který se koná každý pátek ve 13.00 hodin na Stubaiském ledovci. Využívání ledové lezecké věže je bezplatné, ale nezbytným předpokladem k němu je základní znalost odpovídající jisticí techniky. Otvírací doba je tu od poloviny prosince do konce března.


Údolí Stubaital žije nejen sportem
Je jasné, že údolí Stubaital je především místem, kde se scházejí nadšení sportovci na dokonale upravených sjezdovkách. Kdo by tu však chtěl strávit nějaký ten den přece jen bez sportu, je tady také na správném místě. Zvláště dobré podmínky jsou zde připraveny pro rodiny s dětmi. Údolí  Stubaital bylo totiž v roce 2012, 2011 a 2010 vyznamenáno cenou ADAC SkiGuide Award jako „lyžařská oblast, která je v Alpách nejvstřícnější k rodinám s dětmi“, a to se projevuje samozřejmě i mimo lyžařské sjezdovky.

Jednou z možností, jak si prohlédnout zdejší krajinu je vsedě na hřbetu koně nebo na saních tažených koňmi.  Jízdy na saních s koňským spřežením se nabízejí v Neustiftu/Mildersu. Kromě toho je po celém údolí Stubaital upraveno 88 km zimních turistických cest, které vedou lesy s hlubokým sněhem kolem idylických horských chat. Prohánět se na bruslích po ledu mohou zájemci na kluzištích ve Fulpmesu, Neustiftu a Schönbergu.
Milovníci vody si mohou zaplavat v rekreačním centru v Neustiftu.
Rozsáhlá je rovněž relaxační nabídka v údolí Stubaital.
V oboře v Nederu mohou návštěvníci pozorovat zblízka jelení a srnčí zvěř a s trochou štěstí si je i pohladit.
Sport, který je zároveň zábavou pro rodiny s dětmi, nabízí také horolezecká hala ve Fulpmesu, otevřená od 16.00 do 22.00 hodin. Každou neděli od 16.00 do 18.00 hodin je na programu rodinné lezení.
Na své si v údolí Stubaital přijdou přirozeně i milovníci decentního nočního života.

 

 
Stubaital – nejhezčí údolí v Alpách
Údolí Stubaital v Tyrolsku leží jen 10 minut jízdy autem od tyrolského hlavního města Innsbrucku a je optimálně dosažitelné po dálnici z Německa, Rakouska, Švýcarska a Itálie. Údolí je 35 kilometrů dlouhé, je obklopeno 80 ledovci a 109 horskými vrcholy nad 3000 metrů a nachází se tu pět hlavních lyžařských středisek Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders a Schönberg.

Stubai nabízí všechno, co velcí i malí potřebují k dokonalé radosti z lyžování. K tomuto závěru dospěl také lyžařský průvodce ADAC 2012. Proto byla údolí Stubaital již potřetí udělena cena ADAC jako „lyžařské oblasti, která je v Alpách nejvstřícnější k rodinám s dětmi“.  Stubaiský ledovec, největší ledovcová lyžařská oblast v Rakousku, zaručuje lyžování na dostatečném množství kvalitního sněhu od října až do června. Celkem 150 kilometrů výborně upravených sjezdovek očekává lyžaře na Stubaiském ledovci a ve třech dalších lyžařských oblastech Schlick 2000 ve Fulmpesu, v rodinné lyžařské oblasti Serlesbahnen u Miedersu a v oblasti Elferbahnen v Neustiftu.

Turistická informační kancelář Tourismusverband Stubai Tirol informuje na svých webových stránkách www.stubai.at (v češtině www.stubai.at/cs) o aktuálních nabídkách, termínech a akcích. Vyhledávání ubytování online pomáhá zájemcům najít vhodné ubytování na dovolenou.

Dotazy na telefonu: +43(0)-50-1881-0, nebo mailem na adrese info@stubai.at.

Paušální objednávky přijímá turistická kancelář Stubai Touristik, tel: +43(0)50-1881-171, nebo 172, resp. mailem na adrese stubaitouristik@stubai.at.

Obrázky ke stažení na webových stránkách / tiskové oddělení: www.stubai.at/presse

Další informace:
Tourismusverband Stubai Tirol
Mag.(FH) Michael Gstrein
Stubaitalhaus  
Dorf 3
A-6167 Neustift/Tirol
Tel. +43 (0)50 1881-154
Fax: +43(0)501881-199
E-Mail: michael.gstrein@stubai.at
Internet: www.stubai.at/cs
www.stubaitourismus.atNíže si můžete stáhnout tiskovou zprávu v plném rozsahu ve formátu .doc a obrázky v tiskové kvalitě.