Navigace Obsah Aktivity v Rakousku

Vždy podél řeky: Dunajská cyklostezka oslaví 30 let

Osvěžující a plné zážitků: krásy Dolního Rakouska se nejlépe poznávají na kolech – a ještě lépe na trase podél řeky Dunaj a kanálu Marchfeldkanal (Moravské pole).

Pohodová cyklostrasa Marchfeldradweg (Moravské pole), Dolní Rakousko © Steve Haider
Pohodová cyklostrasa Marchfeldradweg (Moravské pole), Dolní Rakousko © Steve Haider
Podunajská cyklostezka, Dolní Rakousko © Niederösterreich Werbung / weinfranz.at
Podunajská cyklostezka, Dolní Rakousko © Niederösterreich Werbung / weinfranz.at
Romantický pohled na zámek Dürnstein z hladiny Dunaje © Niederösterreich Werbung / K.M. Westermann
Romantický pohled na zámek Dürnstein z hladiny Dunaje © Niederösterreich Werbung / K.M. Westermann
Početné idylické trasy čekají v Dolním Rakousku na cyklisty, kteří chtějí svou cestu spojit s požitkem. Plná zážitků je určitě túra oblastí Wachau zapsanou na seznamu UNESCO – po známé Dunajské cyklostezce, která v roce 2014 oslaví své 30leté jubileum. Kdo má raději trochu více klidu, pak bude jeho srdci bližší cyklostezka kolem kanálu Marchfeldkanal, jež je rovněž „vybudována blízko vody“.

Ať už budete šlapat do pedálů sportovně nebo pohodlně, na sedmi TOP cyklotrasách, které se na 1.200 km vinou Dolním Rakouskem, je toho spousta na objevování: slunečné vinice a bohaté ovocné sady, skvostné kláštery a impozantní hrady, pahorky s krásnými vyhlídkami a místa jako z obrázkové knížky, původní vinné lokály tzv. Heurige a výborné TOP restaurace.

 

Podél Dunaje

Právě v létě je obzvlášť pěkná a příjemná projížďka na kole podél řek a kanálů, které nejenom osvěží, ale které zvou také k odpočinku a ke koupeli (brouzdání). Velmi oblíbená je Dunajská cyklostezka, jež v roce 2014 oslaví své 30leté výročí. Rozšířením cesty a novým značením zde začala její úspěšná historie a mezitím tuto perfektně upravenou cyklostezku, přehledně značenou po celé své délce, navštíví ročně kolem 600.000 cyklistů. Řadí se tak k nejoblíbenějším cyklostezkám v Evropě. Kouzlo krajiny, početné výletní cíly kolem cesty a v neposlední řadě výškové rozdíly, zvládnutelné pro každého, jsou vedle dobré infrastruktury asi těmi nejlepšími argumenty pro túru kolem řeky.  

Nabídku ubytování a cyklomapu „Donauradweg/Dunajská cyklostezka“ najdete ke stažení zde.
 


Půjčovny kol na všech místech

Cyklistický ráj můžete mimochodem prožít zcela pohodlně, aniž byste svého „drátěného oře“ museli vozit s sebou. Na dolnorakouské Dunajské cyklostezce jsou až do konce října připravená kola na celkem 87 samoobslužných půjčovnách Nextbike. Stačí jen velmi jednoduše objednat přes mobil a použít. Kola lze vrátit u každého dalšího stojanu s koly  „Nextbike“, díky čemuž je možné spojit projížďku na kole na oblíbené Dunajské cyklostestece po obou stranách řeky  s pěší túrou, ale také s projížďkou převozem, lodí nebo cestou po železnici.Idyla podél kanálu Marchfeldkanal

Kanál Marchfeldkanal byl původně před 23 lety vybudován pro zajištění dodávky vody v oblasti Marchfeld (Moravské pole) a mezitím se stal skutečným přírodním biotopem pro vzácné druhy živočichů a rostlin. Tuto idylu můžete poznat při jízdě na kole po nově upravené  cyklostezce Marchfeldkanal. Během cesty se navíc ponoříte do historie tohoto méně známého regionu a v „zeleninového zahradě Rakouska“ se můžete zásobit různými dobrotami. Trasa v délce 61 km odbočuje od Dunajské cyklostezky a vede od obce Langenzersdorf u Vídně až k císařskému zámku Hof za stálého doprovodu klidné hladiny kanálu Marchfeldkanal nebo říčky Russbach. Zajímavé inscenace a místa s pohledem na krajinu podél cesty se postarají o zábavu a poskytnou informace o lidech a regionu Marchfeld. Napojení cyklostezky Marchfeldkanal na Dunajskou cyklostezku a na cyklostezku Kamp-Thaya-March umožní další prodloužení túry.
 
Nabídku ubytování a cyklomapu „„Marchfeldkanalradweg““ najdete ke stažení zde.
 


Níže si můžete stáhnout tiskovou zprávu v plném rozsahu ve formátu .doc a obrázky v tiskové kvalitě.