Navigace Obsah Aktivity v Rakousku

Znovuotevření kabinetu umění Kunstkammer Wien

Od března roku 2013 je po desetiletém uzavření a po několika letech přípravných a stavebních prací znovu všem zájemcům zpřístupněn nejvýznamnější kabinet umění na světě, Kunstkammer Wien.

Sál č. XXVIIv Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni © Brigida Gonzáles
Jeho znovuotevření a prezentace této unikátní sbírky na úrovni dnešní doby jsou jedním z nejdůležitějších rakouských kulturních projektů současnosti, který má velký historický význam pro celé kulturně historické dědictví Vídně.

Kabinet umění známý jako Kunstkammer Wien je nejvýznamnější sbírkou svého druhu na světě. V epoše renesance a baroka vznikaly kabinety umění a kabinety kuriozit jako encyklopedické univerzální sbírky, které měly obsáhnout veškeré dobové vědění. Císaři a příslušníci vyšší šlechty sbírali vzácné, kuriózní a neobvyklé předměty a umělci vytvářeli pro tyto kolekce mistrovské kabinetní exponáty.

Nová expozice kabinetu umění ve Vídni představí návštěvníkům kolem 2.200 děl a předmětů značného významu a vysoké umělecké kvality. K vrcholným dílům sbírky patří vynikající zlatnické práce jako proslulá slánka (Saliera) od Benvenuta Celliniho, špičková sochařská díla jako Krumlovská madona, mistrovské bronzové sošky, jemně propracované a podivuhodné předměty ze slonoviny, virtuózní kamenné nádoby, ale také hodnotné hodiny, důmyslné automaty, pozoruhodné vědecké přístroje, drahocenné hry a mnoho dalších exponátů.

Základem dnešního fondu kabinetu umění Kunstkammer Wien jsou sbírky různých sběratelských osobností z řad habsburské dynastie. Dnešní kolekci kabinetu Kunstkammer Wien obohatil vynikajícími díly zlatnického  a glyptického umění z doby kolem roku 1600 zvláště Rudolf II.

Zřejmě nejznámějším předmětem z kabinetu umění Kunstkammer Wien je Saliera, drahocenná zlatá slánka, kterou vytvořil italský mistr Benvenuto Cellini. O proslulost tohoto jedinečného uměleckého díla se v neposlední řadě zasloužila senzační krádež v roce 2003 a stejně tak senzační navrácení v roce 2006. Další informace:
Kunsthistorisches Museum
www.khm.at


Oddělení pro tisk:
E-mail: info.pr@khm.at

Rezervace a skupiny:
Markus Kustatscher
Tourism & Sales
Tel.: +43/664/605/14-4031 a +43/1/525/24-4031
E-mail: tourist@khm.at


Níže si můžete stáhnout tiskovou zprávu v plném rozsahu ve formátu .doc a obrázky v tiskové kvalitě.