or

Legendární sjezdovky a sjezdy

Rakouské Alpy vychovaly mnoho lyžařských legend. Jeden mýtus stojí za jmény jako Toni Sailer, Franz Klammer a Hermann Maier: kitzbühelská sjezdovka zvaná Streif.

Místo: Kitzbühel. Hora: Hahnenkamm. Výška: 1.710 metrů. Závodní trať: Streif.
Už samotný název této sjezdovky vyvolává u některých sportovců husí kůži. V polovině ledna se v Kitzbühelu koná na jedné z nejnebezpečnějších tratí na světě závod Hahnenkamm. Sjezdovka Streif se sklonem až 85 % a maximální rychlostí až 150 km/h způsobuje ohromný nárůst hladiny adrenalinu i u těch nejzkušenějších sjezdařů. Vítězové tohoto legendárního závodu nebudou nikdy zapomenuti: Kabinky zdejší lanovky Hahnenkammbahn nesou jména vítězů.

Strmý svah s objížďkou

Jako každý, kdo ji zdolal, má i sjezdovka Streif za sebou svůj vlastní pozoruhodný vývoj. Před asi 90 lety sem byl svolán první mezinárodní závod „Downhill Only“. Tenkrát dosáhl nejrychlejší závodník průměrné rychlosti „jen“ asi 22,5 km/h. Dnes Streif nabízí úctyhodnou délku 3.312 metrů. Díky několika objížďkám strmého svahu nemusí sjezdovku zdolat každý tak, jak to dělali ve své době Franz Klammer nebo „Herminator“ Hermann Maier.

Prominenti kam se člověk podívá

Dění kolem sjezdovky Hahnenkamm nemají v kalendáři červeně vyznačené jen profesionální lyžaři. Každoročně zde potkáte prominenty z celého světa, kteří touží vidět na vlastní oči tento lyžařský cirkus. K stálým hostům této události patří například „Terminátor“ Arnold Schwarzenegger.

Kitzbühel a mnoho dalšího

Podobný statut kultu jako Streif má také legendární noční slalom na hoře Planai ve štýrském Schladmingu. Až 45.000 návštěvníků si užívá tento mimořádný lyžařský svátek uprostřed tzv. lyžařské houpačky přes 4 hory. Své schopnosti můžete otestovat na některé z rakouských tratí Světového poháru, a to například v oblastech Saalbach-Hinterglemm, Flachau, St. Anton am Arlberg a Hinterstoder. Zahájení lyžařské sezony se každoročně koná v Söldenu. A ten, kdo si klade vysoké cíle, může zdolat olympijskou trať na Patscherkofel v Innsbrucku.

Tip redakce:
Jaké to je kroužit oblouky na lyžích v Kitzbühelských Alpách, ukazuje naše video YouTube-Video.

• Závod Hahnenkamm v Kitzbühlu © KSC / HKR Závod Hahnenkamm v Kitzbühlu © KSC / HKR
  • Sjezdovka Streif, dějiště legendárního závodu Hahnenkamm © KSC / HKR Sjezdovka Streif, dějiště legendárního závodu Hahnenkamm © KSC / HKR
  • Sjezdovka Streif na kitzbühelském Hahnenkammu © KSC / HKR Sjezdovka Streif na kitzbühelském Hahnenkammu © KSC / HKR
  • Lyžovačka v Sölden © Ötztal Tourismus / Isidor Nösig Lyžovačka v Sölden © Ötztal Tourismus / Isidor Nösig
  • Sjezdovka Světového poháru v Bad Kleinkirchheimu © Arno Gruber Sjezdovka Světového poháru v Bad Kleinkirchheimu © Arno Gruber
  • V Hinterstoderu se každoročně koná mužský Světový pohár v obřím slalomu a Super G © Oberösterreich Tourismus GmbH / HIWU V Hinterstoderu se každoročně koná mužský Světový pohár v obřím slalomu a Super G © Oberösterreich Tourismus GmbH / HIWU

“Abyste sjeli Streif v závodním tempu, potřebujete opravdu velkou kuráž.”

Peter Obernauer, někdejší ředitel kitzbühelského závodu Hahnenkamm © KSC Peter Obernauer, někdejší ředitel kitzbühelského závodu Hahnenkamm © KSC

Interview mit Peter Obernauer

Streif

Peter Obernauer byl na cestě stát se profesionálním závodníkem. Když mu ale bylo 19 let utrpěl těžký pád a musel se svého životního snu stát se lyžařským závodníkem vzdát. Jako trenér juniorů trénoval velké rakouské lyžařské hvězdy jakými byli Franz Klammer, Harti Weirather a Sepp Walcher. Později trénoval kromě dalších i Hansiho Hinterseera a Hanse Enna - pozdější "Legendy z Kitzu".

austria.info: Pane Obernauere, po 9 let jste byl ředitelem závodu Hahnenkamm v Kitzbühelu. Obrovská výzva, nemám pravdu?

Peter Obernauer: Ano, výzva je to správné slovo: Byl jsem po 9 let ředitelem závodu a 25 let jsem byl zodpovědný za organizaci na závodních tratích! Příprava sjezdovek, bezpečnost, technické detaily, strukturální obnovy ve všech oblastech - to byl můj všední den. A samozřejmě neustálá přímá spolupráce s ředitely FISu (Mezinárodní lyžařská federace pozn. red.).

austria.info: Hahnenkamm platí za nejtěžší sjezd na světě. Jak se sjezdovka Streif změnila v průběhu let?

Peter Obernauer: Během let se změnil především způsob přípravy sjezdovky! Za Franze Klammera v 70. letech se vše připravovalo ručně, tenkrát byl sjezd ještě o něco težší a povrch extrémně nerovný. Dnes se připravuje s pomocí strojů, aby byl povrch podstatně hladší. Přesto: Tenkrát byla maximální rychlost v cíli přes 150 km/h. Dnes je to cca 140 - 145 km/h.

austria.info: Jednou jste řekl: "Potřebujte velký um, velkou odvahu a kuráž", abyste Streif pokořili.

Peter Obernauer: Abyste sjeli Streif  v závodním tempu, potřebujete opravdu velkou kuráž. Stephan Eberharter mi vyprávěl, že když poprvé stál na startu, říkal si: "To se zblazníli, tam dolu nepojedu!" I Franz Klammer říkal: Když sedíte v kabině lanovky Hahnenkammbahn a víte, že se chystáte postavit na start, máte vždycky nesmírně divný pocit. Ale pocit, když skončíte v cíli, je nepopsatelný."

austria.info: Jaké byly nejkrásnější momenty vaší kariéry?

Peter Obernauer: To bylo jednoznačně vítězství Stephana Eberhartera  v roce 2004 - a to se startovním číslem 30! Druhý skvělý moment byl, když Hermann Maier po svém těžkém zranění vyhrál Super-G v Kitzbühelu. Velké slzy mu tenkrát stékaly po obličeji - a to sportovci, který byl vždycky tak tvrdý na sebe i ostatní.

austria.info: Jak vidíte Streif a závod Hahnenkamm za dvcet let?

Peter Obernauer: Závod Hahnenkamm bude i za 10 let vrchol Světového poháru! Kitzbühel je obtížný, strmý, extrémní, zkrátka je to něco speciálního. Je úplně jiný než všechny ostatní sjezdovky Světového poháru.