Navigace Obsah Aktivity v Rakousku

Cesta do zimní říše divů v údolí Stubaital

Údolí Stubaital se 150 kilometry sjezdovek je tím správným cílem pro milovníky všech zimních sportů, ať už jsou to sjezdaři, snowboardisté, skialpinisté, rekreační lyžaři, lovci adrenalinových zážitků, nadšenci pro jízdu v hlubokém sněhu a na sněhových překážkách, rodiny s dětmi nebo ti, kteří se chtějí jen opalovat v lehátku na sluníčku.

Kulinářský zážitek v restauraci Schaufelspitz ve Stubai v Tyrolsku © Tourismusverband Stubai

Od sněhového království přes významné akce až po skrytou idylu

Na lyžaře čeká 110 kilometrů náročných i lehkých sjezdovek na Stubaiském ledovci, pohodlné sjezdové tratě v lyžařských oblastech Schlick 2000, Serlesbahnen v Miedersu nebo Elferbahnen v Neustiftu. Každý si může vybrat podle chuti a svých schopností. Když připočteme řadu moderních i tradičních akcí, je výčet zdejších zimních radovánek už téměř dokonalý. Ještě trochu poklidné idyly, zábavy a sportovního vyžití mimo sjezdovky, a to už se nám zimní říše divů Stubaital představuje ve své plné kráse.


Stubaiský ledovec: novinky, kultovní lyžařská oblast, akce a BIG Family
Stubaiský ledovec je známý jako „sněhové království“. Pro milovníky zimních sportů je to zasněžený terén, pro milovníky různých akcí je to místo, kde prostě nesmějí chybět, ale ledovec je tu také pro ty, kteří touží dostat se někam hodně vysoko, až do oblasti věčného ledu.
Největší rakouská lyžařská oblast na ledovci leží jen 45 minut jízdy autem od Innsbrucku. Podle aktuálních sněhových podmínek tu začíná sezona už od poloviny září.
Na Stubaiský ledovec přitahuje lyžaře 110 kilometrů sjezdovek pro lyžaře všech kategorií a se zaručeně dobrými sněhovými podmínkami od října do června. Elita světového volného lyžování (freeskiingu) a snowboardingu se schází ve snowparku Moreboards Stubai Zoo, kde jsou pro ně připraveny překážkové tratě tří stupňůobtížnosti, easy, medium a pro line.


Novinky na Stubaiském ledovci
Stubaiský ledovec, který byl už potřetí průvodcem ADAC SkiGuide vyznamenán jako lyžařská oblast, která je v Alpách nejvstřícnější k rodinám s dětmi, oslaví v nadcházející sezoně čtyřicet let existence.
Průkopník lyžování dr. Heinrich Klier vybudoval v roce 1973 na ledovci první tři vleky. Dnes je Stubaiský ledovec s 26 vleky a lanovkami a 110 kilometry sjezdovek největší ledovcovou lyžařskou oblastí v Rakousku.
A přitom tu neusnuli na vavřínech. V polovině října se uvádí do provozu nová sedačková lanovka Rotadl. Stávající čtyřsedačkovou lanovku nahradí osmisedačková opatřená stříškami a vytápěnými sedačkami.
Úplně nová je také čtyřsedačková lanovka Daunjoch s horní stanicí ve výšce 3.000 metrů. Tato lanovka zpřístupní od konce listopadu zcela nový skiareál na ledovci s černou sjezdovkou a s různými trasami pro milovníky lyžování volným terénem. Obě lanovky, jejichž náklady se vyšplhají na 12 milionů eur, budou znamenat pro lyžaře více prostoru i větší komfort.


Na Stubaiském ledovci se budou konat různé špičkové akce. Hned na začátku zimy, od 13. do 14.10.2012, proběhne zahájení zimní sezony ve stylu známé mnichovské slavnosti Oktoberfest. Při akci nazvané MOREBOARDS Stubai Premiere IV, která se bude konat od 19. do 21.10.2012, předvedou ve snowparku Moreboards Stubai Zoo své umění snowboardisté a volnostylaři. V době od 8. do 11.11.2012 proběhne Stubiaském ledovci už po pětadvacáté největší test lyžařských sportovních potřeb v v Alpách SportScheck Gletscher Testival. Jinou lákavou akcí bude SportScheck BiwakCamp ve dnech 8. až 10.2.2013 na Schaufeljochu v údolí Stubaital, při které milovníci hor zažijí pravé dobrodružství v bivakovém táboře.


Údolí Stubaital získalo v roce 2012, 2011 a 2010 nejvyšší cenu, kterou lyžařský průvodce ADAC SkiGuide uděluje lyžařské oblasti, která je v Alpách nejvstřícnější k rodinám s dětmi. Děti do deseti let zde mohou jezdit na všech lanovkách v údolí v doprovodu jednoho platícího rodiče zdarma.
V lyžařském táboře BIG Family Ski-Camp si dětí smějí vyzkoušet své umění na boardercrossové trati u lanovky Murmelebahn. Velkou atrakcí je BIG Family jízda v rolbě Pistenbully.  Od 19.12.2012 budou muži, kteří pracují na úpravě sjezdovek, každou středu ve 14.00 hodin po předchozí domluvě vyprávět o své každodenní práci s rolbou.


Pro milovníky prašanu
V sezoně 2012/13 budou vedle tréninkového areálu pro hledání osob zasypaných lavinou u Gamsgartenu a tábora, kde probíhá lavinový kurz, navrženy trasy volným terénem různého stupně obtížnosti. Každý nadšený freerider si najde ideální trasu, ať už pojede prostě jen vedle upravené sjezdovky, nebo se vydá na krátké sjezdy prašanem či na náročné túry spojené se slaňováním a překračováním ledovce.
Pro milovníky volného lyžování hlubokým sněhem se nabízí veškeré vybavení, k němuž patří  kontrolní stanoviště a mapy pro freeridery, videozáznamy jízdy po jednotlivých trasách a navržené freeridové trasy, které lze stáhnout do navigací GPS. A v únoru 2013 se bude konat Freeride Festival s workshopy a freeridovými závody.


Pro gurmány
V řadě horských restaurací na Stubaiském ledovci si přijdou na své také gurmáni. Exkluzivní nabídka podniku Schaufelspitz slibuje prvotřídní labužnické hody. Ve značkové restauraci Eisgrat se nikoli náhodou specializují na těstoviny, protože tu působí nejvýše položená manufaktura na jejich výrobu na světě.


Tři další lyžařské oblasti - malé, hezké a příjemné
Lyžařská oblast Schlick 2000 vysoko nad Fulpmesem vyniká dlouhým, pěkně zasněženým sjezdem do údolí, zábavním parkem na sjezdovce Sennjoch, večerním posezením po lyžování a rozmanitostí horských chat. Schlick je správným místem pro ty, kteří se chtějí dobře najíst a napít na tradičních i moderních alpských chatách. Děti jsou nadšené z lyžařského tábora BIG Family Schlick 2000, kde na ně čeká dětský areál  BIG Ron‘s Kinderland s pojizdnými pásy, lyžařskými kolotoči, horskou dráhou apod.

Rodinné lyžařské oblasti Serlesbahnen u Miedersu a Elferbahnen v Neustiftu stále zdokonalují paletu svých možností a nabízejí lyžování a jízdu na snowboardu na perfektních sjezdovkách, putování na sněžnicích, nordic walking nebo skialpinistické túry v nedotčené zimní krajině, projížďky na saních tažených koňmi nebo večerní sáňkování.


Skrytá idyla, sport a víc než jen radovánky na sjezdovce

Údolí Stubaital je vyhlášeným centrem zimních sportů se Stubaiským ledovcem a třemi lyžařskými oblastmi Schlick 2000, Serlesbahnen a Elferbahnen.
Znalci vědí, že ve Stubai lze strávit den i bez lyžování a objevit i  leccos jiného. Celých 60 kilometrů sáňkařských drah s 11 trasami je zárukou veselého sáňkování ve dne i v noci. Předtím by se však sáňkaři měli rozhodně posilnit v jedné z horských chat nabízejících regionální speciality.
Při túrách na sněžnicích se návštěvníci doslova vydávají po stopách přírody a dostanou se i do oblastí, kam jinak přijdou jen skialpinisté. S jedním malým rozdílem, že pro ně je cílem vrchol, kdežto poutník na sněžnicích se raduje z cesty a z bezprostředního setkání s přírodou.
Na 130 kilometrech běžkařských stop si běžkaři procvičí všechny svaly.
Ti, co touží po výškách, by si měli vyzkoušet paragliding na padákovém kluzáku, třeba jen v tandemu se zkušeným pilotem a samozřejmě v tom nejteplejším oblečení. Místem startu jsou horní stanice lanovek Elferbahnen a Schlick 2000.
Do vzdušných výšin proniknou i horolezci v ledu, kteří však musejí na dvanácti ledových stěnách prokázat, že ani v nejmenším netrpí závratí a vynikají chladnokrevností. Kurzy pro začátečníky se nabízejí na 20 metrů vysoké ledové lezecké věži na Stubaiském ledovci u horní stanice lanovky Gamsgarten.


Špičková nabídka pro děti

Údolí Stubaital je známé svou vstřícností k rodinám s dětmi. Jedinečnou výhodou je to, že děti mohou v doprovodu jednoho platícího rodiče jezdit na všech zdejších lanovkách zadarmo.  V lyžařském táboře BIG Family na Stubaiském ledovci, nebo v lyžařském táboře BIG Family Schlick 2000 s dětským areálem BIG Ron’s Kinderland v lyžařské oblasti Schlick 2000 se dětem věnují s velkou láskou a s humorem je učí základy lyžování. Rodin s dětmi si zde jako hostů velmi váží.

 Stubaital – nejhezčí údolí v Alpách
Údolí Stubaital v Tyrolsku leží jen 10 minut jízdy autem od tyrolského hlavního města Innsbrucku a je optimálně dosažitelné po dálnici z Německa, Rakouska, Švýcarska a Itálie. Údolí je 35 kilometrů dlouhé, je obklopeno 80 ledovci a 109 horskými vrcholy nad 3000 metrů a nachází se tu pět hlavních lyžařských středisek Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders a Schönberg.

Stubai nabízí všechno, co velcí i malí potřebují k dokonalé radosti z lyžování. K tomuto závěru dospěl také lyžařský průvodce ADAC 2012. Proto byla údolí Stubaital již potřetí udělena cena ADAC jako „lyžařské oblasti, která je v Alpách nejvstřícnější k rodinám s dětmi“.  Stubaiský ledovec, největší ledovcová lyžařská oblast v Rakousku, zaručuje lyžování na dostatečném množství kvalitního sněhu od října až do června. Celkem 150 kilometrů výborně upravených sjezdovek očekává lyžaře na Stubaiském ledovci a ve třech dalších lyžařských oblastech Schlick 2000 ve Fulmpesu, v rodinné lyžařské oblasti Serlesbahnen u Miedersu a v oblasti Elferbahnen v Neustiftu.

Turistická informační kancelář Tourismusverband Stubai Tirol informuje na svých webových stránkách www.stubai.at (v češtině www.stubai.at/cs) o aktuálních nabídkách, termínech a akcích. Vyhledávání ubytování online pomáhá zájemcům najít vhodné ubytování na dovolenou.

Dotazy na telefonu: +43(0)-50-1881-0, nebo mailem na adrese info@stubai.at.

Paušální objednávky přijímá turistická kancelář Stubai Touristik, tel: +43(0)50-1881-171, nebo 172, resp. mailem na adrese stubaitouristik@stubai.at.

Obrázky ke stažení na webových stránkách / tiskové oddělení: www.stubai.at/presse

Další informace:
Tourismusverband Stubai Tirol
Mag.(FH) Michael Gstrein
Stubaitalhaus  
Dorf 3
A-6167 Neustift/Tirol
Tel. +43 (0)50 1881-154
Fax: +43(0)501881-199
E-Mail: michael.gstrein@stubai.at
Internet: www.stubai.at/cs
www.stubaitourismus.atNíže si můžete stáhnout tiskovou zprávu v plném rozsahu ve formátu .doc a obrázky v tiskové kvalitě.