Navigace Obsah Aktivity v Rakousku

Hudební advent a surrealismus ve Vídni

Vánoční písně, adventní sbory a vystoupení trumpetistů: Vídeň chce návštěvníky naladit na čas Vánoc na nejhezčích místech ve městě. Vídeňská Albertina zase na zimu připravila rozsáhlou výstavou děl René Magritta.

Vídeňská Albertina © WienTourismus /  Günther Ezsöl
Zaostřeno na surrealismus

Rozsáhlou výstavou děl René Magritta a prezentací známé Kaplanovy sbírky se vídeňská galerie Albertina soustřeďuje od konce roku 2011 na surrealistické umělce.

Velkou přehlídkou výtvarných děl vzdává vídeňská Albertina čest René Magrittovi, jednomu z nejznámějších a nejoblíbenějších umělců 20. století. Na této výstavě se divákům představí více než sto Magrittových děl z celého světa zastupujících všechny etapy umělcovy tvůrčí dráhy. Výstava probíhá ve spolupráci s britskou galerií Tate Liverpool a zabývá se dosud málo prozkoumanými aspekty Magrittova života a díla. V centru zájmu kurátorů se ocitly zejména jeho umělecké metody: používání stále se opakujících předmětů, trvale přítomné téma zahalování a odhalování a konfrontace s každodenní banalitou a erotikou. Druhým těžištěm výstavy je zaměření pozornosti na Magrittův život a způsob jeho umělecké tvorby, což je dokumentováno rozsáhlým fotografickým a filmovým materiálem a také jeho originálními texty.

Paralelně s výstavou Magrittových děl prezentuje Albertina takzvanou Kaplanovu sbírku, která obsahuje vynikající grafické listy surrealistů Maxe Ernsta, Joana Miróa, Salvadora Dalího a řady dalších prominentních představitelů tohoto uměleckého směru. Všem těmto umělcům je společný  zájem o zachycení neskutečna a snovosti. Zastoupené grafiky působivě ozřejmují, jak úzce se v surrealistickém umění propojuje realita s ireálnem.

René Magritte. Das Lustprinzip, 9.11.2011 - 26.2.2012
Die Sammlung Kaplan. Surrealistische Grafik, 30.11.2011 - 15.1.2012

Albertina
Albertinaplatz 1
Vídeň
http://www.albertina.at/?rel=czHudební advent ve Vídni


Velký sál vídeňské koncertní síně Konzerthaus tvoří slavnostní rámec akce Christmas in Vienna. Na tomto galakoncertě předvede na 150 hudebníků Vídeňské pěvecké akademie, Vídeňského chlapeckého sboru a symfonického orchestru rozhlasové stanice ORF tradiční vánoční písně a kvartet sólistů v čele s Ramónem Vargasem navíc ještě mistrovské árie z klasických oper. Koncert zakončí Händelův vánoční hymnus  Aleluja. Na vídeňské Radnici mají už dlouhou tradici Mezinárodní adventní zpěvy. Od 25.11. do 24.12. 2011 hostují v novogotické budově radnice na Ringstraße sbory z různých evropských zemí a ze Spojených států. Vstup na koncert je zdarma.

V úctyhodném Svatoštěpánském dómu v srdci města se od konce listopadu konají adventní koncerty. Program těchto náladových adventních večerů s hudbou je sestaven z komorní hudby, adventních písní a z vybraných textů a vystupují na nich sólisté Vídeňského komorního orchestru a Vídeňského dívčího sboru. Při těchto koncertech se uvádějí mimo jiné díla Mozartova, Schubertova a Bachova. V kostele sv. Anny v centru města zazní ve vystoupení trumpetistů nazvaném Trompetenzauber skladby od vídeňské klasiky až po světové adventní písně.

Christmas in Vienna, 17.12.2011, 19:30 hod., Konzerthaus, Lothringerstraße, Vídeň, http://www.christmasinvienna.com/, http://konzerthaus.at/

Internationales Adventsingen, 25.11. - 24.12.2011, vždy v pátek, sobotu, neděli a o svátcích od 15:30 do 19 hodin, Rathaus, Rathausplatz,Vídeň

Adventkonzerte im Stephansdom, 25.+ 27.11., 2., 3., 9., 10., 11., 16., 17. + 18.12.2011, ve 20:30 hod., v neděli ve 22 hod., Stephansplatz, Vídeň, http://www.kunstkultur.com/

Trompetenzauber in der Annakirche, 25., 26. + 27.11., 2., 3., 4., 7., 9., 10., 11., 16., 17. + 18.12.2011, 19:30 hod., Annagasse 3b, Vídeň, http://www.kunstkultur.com/


Níže si můžete stáhnout tiskovou zprávu v plném rozsahu ve formátu .doc a obrázky v tiskové kvalitě.