Navigace Obsah Aktivity v Rakousku

Mistrovství světa v alpském lyžování 2013
ve štýrském Schladmingu

Od 4. do 17. února 2013: mistrovství světa v alpském lyžování promění štýrský Schladming na dva týdny v absolutní světové centrum sjezdového lyžování.

Panoramatický pohled na Schladming s Planai © Steiermark Tourismus / Reinhard Lamm

Závodní lyžaři se tady jednou za rok řítí dolů rychlostí kolem 70 kilometrů za hodinu lesem slalomových tyček směrem do cílové pásky.

Tyto závody, které se už mezitím staly klasickou tratí světového poháru v alpském lyžování, nazvali pořadatelé „Nightrace“.
Každý rok koncem ledna (v roce 2012 to bude 24. ledna) se sem sjíždějí nejlepší slalomáři naší planety, aby tu zápolili nejen mezi sebou, ale především s nesmlouvavě obtížnou sjezdovkou na cílovém svahu osvětleném reflektory v Planai ve Schladmingu. Každý rok přijíždí na pozdní večerní sportovní představení na 50.000 návštěvníků, kteří jsou zárukou, že závody se budou odehrávat ve vzrušující živé atmosféře. Dalších 15 milionů diváků v 35 zemích světa sleduje přímý televizní přenos závodů. Opěvovat ještě více bouřlivou atmosféru závodů by bylo jen nošením dříví do lesa.

Ale to všechno je pouze skromnou ochutnávkou onoho slavnostního menu, které se tu bude servírovat od 4. do 17. února 2013: mistrovství světa v alpském lyžování promění štýrský Schladming na dva týdny v absolutní světové centrum sjezdového lyžování.Lyžařské závody mají ve Štýrsku tradici
V zimním středisku Schladming, které leží na úpatí masivu Dachsteinu, běží přípravy na tuto mimořádnou sportovní událost na plné obrátky. Je jen dobře, že Štýrsko už má v této oblasti historicky něco za sebou.
V Semmeringu, který se nachází asi 150 kilometrů dál na východ, se totiž v roce 1893 konaly první mezinárodní lyžařské závody v Evropě, a tak lze Štýrsko prakticky považovat za kolébku moderního světového poháru.

Také v samotném Schladmingu mají patřičné zkušenosti: absolvovali tady už 15. ročník závodů „Nightrace“  za sebou a v roce 1982 se zde už také jednou konalo mistrovství světa v alpských lyžařských disciplínách.Přípravy na prvořadou lyžařskou slavnost
O 31 let později žije myšlenkou na mistrovství světa skutečně celý region. Všude kolem se modernizují a budují vleky a sjezdovky. Už dnes se tu návštěvníci mohou cítit jako  mistři světa, protože mohou v lyžařském areálu Planai mohou už dnes jezdit na závodní trati budoucího mistrovství, nebo mohou vytáčet carvingové obloučky ve spojených lyžařských oblastech Ennstal, Pichl/Reiteralm nebo Rohrmoos/Hochwurzen právě tam, kde budou příští zimu pilně trénovat ti nejlepší lyžaři světa.

Paralelně s tím se na velkou událost chystají také hotely v celém regionu Schladming-Dachstein a vylepšují dále kvalitativně i kvantitativně svou nabídku.
Do infrastruktury ve Schladmingu a v jeho okolí přiteče v souvislosti s mistrovstvím světa celkem ještě asi 400 milionů eur z veřejných prostředků i od soukromých investorů. Mimořádný důraz se přitom klade na ekologický a ekonomický udržitelný rozvoj. Na jedné straně hodlá Schladming využít velkou sportovní událost dlouhodobě jako lákadlo pro nové hosty, aby se etabloval na špičce celoročních evropských turistických destinací. Na druhé straně se však Schladming hodlá prezentovat na mezinárodní úrovni jako dějiště „zeleného mistrovství světa“.
Zelené mistrovství světa ve Štýrsku, v zeleném srdci Rakouska
Během mistrovství světa si návštěvníci budou moci také odpočinout od svého auta. Organizátoři „zeleného MS“ sázejí totiž na krátké vzdálenosti mezi jednotlivými dějišti akcí. Všechna místa, na která se bude soustřeďovat žhavá pozornost, od cílového stadionu až po místo vyhlašování vítězů, se nacházejí v okruhu maximálně 350 metrů kolem ústřední stálice, jíž je „Planet Planai“ – a jsou tak snadno dosažitelná pěšky.

Také samotné závodní tratě se nacházejí v blízkosti této architektonicky pozoruhodné multifunkční dolní stanice lanovky v Planai a poblíž centra zimního střediska. Veškeré disciplíny končí na sousedním cílovém stadionu. Taková koncentrace vlastního sportovního dění má pro hosty jednu velkou výhodu: během mistrovství světa mohou lyžaři nerušeně využívat 85 procent zdejších sjezdovek.

Kromě toho, že Schladming poskytne svým hostům během mistrovství světa nerušenou možnost využívat zdejší terény na sportovní aktivity, přitáhne hosty určitě také kulinářskými argumenty. Na horách čekají na milovníky lyžování s lákavými nabídkami horské chaty, zasazené malebně do zasněné zimní krajiny, dole v údolí se o uhašení žíznivých sportovců postará malý lokální pivovar. Pivo se ve Schladmingu vaří od roku 1909. A jak se praví ve známém přísloví: „Kde se pivo vaří, tam se dobře daří!“


Další informace:
http://www.schladming2013.at/
www.steiermark.com/cs
http://www.schladming-dachstein.at/

Zde si můžete stáhnout tiskovou zprávu v plném rozsahu ve formátu .doc a obrázky v tiskové kvalitě: